بانکداری
هر جا سخن از اعتماد است نام بانک ملی ایران می درخشد

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری اشخاص(11)

حسابهای دولتی

نگاهداری حساب وزارتخانه ها و مؤسساتی كه دارای ذیحساب منتخب وزارت امور اقتصاد و دارایی می باشند و همچنین شهرداری ها و بنگاهها و نهادها و ارگانها و شركتهایی كه تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به دولت یا تحت نظارت دولت می باشد جزء وظایف بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران بوده كه به چند گروه متمایز تقسیم می شوند. از آنجا كه بانك مرکزی در نواحی تهران و شهرستانها شعبه ای ندارد، لذا كلیه امور مربوط به حسابهای دولتی را شعب بانك ملی ایران و سایر بانکها به نمایندگی از سوی بانك مذكور انجام         می دهند و چون دستور افتتاح  و بستن و نحوه استفاده از حسابهای دولتی از طرف               خزانه داریكل‌، ادارات مركزی، بنگاههای دولتی و امور مالی شهرداریها صادر می شود، لذا این قبیل دستورات باید از طریق اداره کل حسابداری و بودجه (در تهران)و ادارات امور شعب (در شهرستانها) به شعب ابلاغ گردد. این عمل در خصوص شهرداریها ( در شهرستانها ) بنا به درخواست شهرداری محل توسط شعب قابل اجرا خواهد بود.

 

هنگام افتتاح حساب دولتی توسط بانک، دریافت تأییدیه بانک قبلی ( به هنگام تغییر بانک) مبنی بر پرداخت بدهیهای معوق و تعیین تکلیف بدهی ها و تعهدات جاری الزامی است.

تبصره 1 : در صورتیکه چکهای دولتی پس از گذشت 6 ماه از تاریخ صدور جهت دریافت وجه به بانک ارائه گردد واحدها بهنگام پرداخت وجوه مربوطه، مکلف خواهند بود نسبت به اخذ تأیید مجدد از مرجع صادر کننده چک اقدام نمایند.

تبصره 2 : در ارتباط با تعیین تکلیف حسابهای دولتی که بیش از 6 ماه راکد و فاقد گردش و عملیات می باشند، مقتضی است هنگام پیگیری اینگونه حسابها از انسداد حساب بدون اخذ مجوز مربوطه خودداری نموده و تصویر آخرین کارت نمونه امضاء (ممهور به گواهی خزانه یا خزانه معین استان) و در صورت غیرقابل برداشت بودن حساب، تصویر مجوز افتتاح به همراه مانده و تاریخ آخرین عملیات حساب را در استان تهران از طریق اداره کل حسابداری و بودجه و در سایر شهرستانها توسط اداره امور شعب متبوع به خزانه معین استان ارسال تا جهت تعیین تکلیف اقدام نمایند.

توجه : واحدها از انتقال مانده حسابهای دولتی راکد به حساب مانده های مطالبه نشده خودداری نمایند.

استعلام جهت حسابهای دولتی

    در مورد افتتاح حسابهای دولتی که در اجرای ماده 76 قانون محاسبات عمومی کشور بنا به تقاضای ذیحسابان دستگاههای دولتی و با مجوز اداره کل خزانه امور اقتصادی و دارایی در مرکز و یا خزانه معین استانها درخواست می شود، بدون استعلام در مورد چکهای برگشتی صاحبان امضاء اقدام نمایند.

حسابهای دولتی شامل گروههای ذیل می باشند:

گروه اول : بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران “ حسابهای خزانه ”

شامل كلیه حسابهای وزارتخانه ها، سازمانها، شركتها، ارگانها، نهادها و كه دارای ذیحساب منتخب وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشند از طریق خزانه داریكل و در مواردی بر اساس دستورالعملهای صادره توسط نمایندگی خزانه در استان افتتاح و یا بسته خواهند شد و امضاء‌استفاده كنندگان ( كه هرگز از دو امضاء كمتر نخواهد بود ) مستقیما” در استان تهران به اداره کل حسابداری و بودجه و در سایر استانها به ادارات امور شعب معرفی می گردند تا به شعب ابلاغ گردد. ذیلا” اسامی برخی از وزارتخانه ها، سازمانها، شركتها، ارگانها و نهادهای دولتی اشاره می گردد :

وزارت جهاد کشاورزی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان تربیت بدنی، جهاد دانشگاهی، دادگاههای انقلاب، سازمان حج و اوقاف و امور خیریه، نهضت سوادآموزی، سازمان هواپیمائی كشوری، پرداخت عواید اوقاف و

 

 

 

گروه دوم : بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران “ حسابهای بنگاههای دولتی ”

شامل كلیه حسابهای سازمانها، شركتها، ارگانها، نهادها و كه فاقد ذیحساب منتخب وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده، لیكن دارای مدرك ثبتی و قانونی می باشند، اینگونه مؤسسات درخواست خود را مبنی بر افتتاح، انسداد و تغییر امضاء باید به بانك تسلیم نمایند تا از طریق اداره كل حسابداری و بودجه مجوز لازم برای شعب صادر گردد.

مانند : شركت ملی گاز ایران.

 

گروه سوم: بانك مركزی جمهوری  اسلامی ایران “ حسابهای شهرداریها”

شامل كلیه حسابهای شهرداریها، سازمانها و دستگاههای وابسته به آن می باشد. چون این دسته از سازمانها دارای شخصیت حقوقی می باشند لذا بایستی درخواست خود         مبنی بر افتتاح و یا انسداد حساب و همچنین تغییر امضاء استفاده كنندگان از حساب را در تهران از طریق اداره كل امور مالی شهرداری به اداره کل حسابداری و بودجه تسلیم نمایند تا توسط اداره مذكور مجوز لازم برای شعب صادر گردد. همچنین این عمل در شهرستانها مستقیما” بنا به درخواست شهرداری محل توسط شعب قابل اجرا خواهد بود.

گروه چهارم : حسابهای معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (سازمان برنامه و بودجه سابق )

همانند گروه اول با مجوز خزانه افتتاح می گردند.

تبصره : حسابهای رابط تمرکز درآمدی (غیرقابل برداشت) همانند گروه اول افتتاح می گردند و می بایستی وجوه متمرکز در حساب مفتوحه بر اساس مجوز افتتاح حساب در مواعد مقرر به حساب مورد نظر خزانه نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سایر حسابهای دولتی منتقل و از رسوب مانده حساب خودداری شود.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

بانک ملی ایران بزرگترین بانک جهان اسلام
مدیر وبلاگ : حسین پهلوان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما بهترین بانک در ایران از منظر اعتماد کدام بانک است؟نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات