بانکداری
هر جا سخن از اعتماد است نام بانک ملی ایران می درخشد

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

حساب سپرده قرض الحسنه جاری اشخاص(4)

 

 افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری برای اشخاص نابینا،  بی سواد و معلول از دو دست:

الف) درخصوص افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری برای اشخاصی كه بلحاظ عدم تواناییهای لازم از نظر خواندن و نوشتن و یا عوارض جسمانی قادر به ارائه نمونه امضاء خود به بانك نمی باشند، علاوه بر رعایت مواردیکه در مورد حسابهای سپرده قرض الحسنه جاری اشخاص حقیقی درج گردیده، بایستی فرم افتتاح حساب را به مهر خود ممهور و علاوه بر متقاضی، شخص معتمدی فرمهای مربوطه را امضاء نماید . برداشت از حساب با مهر معرفی شده توأم با امضاء شخص معتمد انجام می پذیرد.

از مشتریانی که از مهر بجای امضاء و یا افزون بر مهر امضای مخصوصی رانیز برای خود در نظر می گیرند، تعهدی بشرح زیر اخذ و پس از الصاق و ابطال تمبر مالیاتی            در حساب انتظامی اوراق و اشیاء امانی ثبت و شماره انتظامی بر روی فرم افتتاح حساب درج گردد. 

تعهدنامه استفاده از مهر/ مهر و نمونه امضاء برای اشخاص نابینا، بی سواد و معلول از دو دست

تاریخ ـــــــــــــــ13

بانك ملی ایران شعبه......

در مورد استفاده از حساب سپرده قرض الحسنه جاری شماره ………………اینجانب……………….دارنده شناسنامه شماره……………… صادره از………………… دارنده کد ملی .................................... كه بلحاظ عدم توانایی در ارائه نمونه امضاء خود به بانك، مهر و همچنین آقای.........................دارنده شناسنامه شماره........................صادره از................... کد ملی................... فرزند..................... را بعنوان معتمد معرفی نموده ام، هرگاه در اثر فقدان مهر معرفی شده در كارت افتتاح حساب یا بكاربردن مهر دیگری بجای آن و نیز در تصدیقی كه برای انطباق مهر با نمونه ای كه در كارت افتتاح حساب معرفی شده و یا بهر علت دیگری هر ایراد یا اعتراضی از طرف اینجانب یا شخص دیگری تحت هر عنوان بشود، بانك ملی ایران به هیچ وجه مسئولیتی نخواهد داشت.

اثر مهر یا مهر و نمونه امضاء

 

ب) چنانچه متقاضی ( شخص نابینا بی سواد و یا معلول از هر دو دست ) مصراً تقاضای افتتاح حساب قرض الحسنه جاری، با استفاده از دسته چک را داشته باشد، با توجه به اینکه ضم ( همراه نمودن ) امضاء شخص ثالث بعنوان امین و معتمد بهمراه مهر یا مهر و امضای صاحب حساب در مقام صدور چک، متضمن مسئولیت کیفری امضاء کننده بعنوان معتمد علاوه بر صاحب حساب و همچنین مسئولیت تضامنی آنان در پرداخت وجه چک می باشد،

لذا افتتاح حساب قرض الحسنه جاری با دسته چک که استفاده از آن با مهر یا مهر و امضای صاحب حساب توأم با امضای شخص معتمد باشد با اخذ تعهدنامه کتبی و محضری طبق فرم ذیل بلامانع است.

 

تعهدنامه تحویل دسته چک حساب جاری به افراد نابینا، بی سواد و معلول از دو دست

تاریخ ـــــــــــــــ13

بانك ملی ایران شعبه......

بـــا اطلاع از مفــاد شــرایط عمومی افتـتاح حســاب سپرده قرض الحسنه جاری که به مهر یا مهر و امضاء اینجانب ............................. دارنده شناسنامه شماره ............................ صادره از ............................... کدملی ........................... فرزند.......................... رسیده و آقای .......................... دارنده شماره شناسنامه................................ صادره از ............................... کد ملی .................................  فرزند .............................. بعنوان معتمد آنرا تأیید و امضاء نموده است و با وقوف به اینکه در اثر سوء استفاده از دسته چک ، مهر و یا مهر و امضاء اینجانب که نابینا / بی سواد / معلول از دو دست هستم از طرف شخص یا اشخاص دیگری محتمل الوقوع است، اقرار و اعتراف و تأیید می کنم مسئولیت فقدان مهر و یا بکار بردن مهر و امضای دیگری بجای مهر یا مهر و امضای معرفی شده در کارت افتتاح حساب، برعهده اینجانب .......................... می باشد و در صورت بروز هرگونه اشکال و اختلافی شخصاً مسئول بوده و حق هرگونه ایراد و اعتراض و دعوایی (اعم از کیفری و حقوقی) را علیه  بانک ملی ایران از خود سلب و اسقاط می نمایم 

مهر یا مهر و  امضای مشتری

صحت امضای خانم / آقای...........................................

به مشخصات فوق الذکر مورد گواهی دفتر اسناد رسمی شماره.............................                          شهر................ می باشد.                           مهر و امضای دفترخانه

 

 

ج) آندسته از نابینایان که واجد شرایط عمومی افتتاح حساب جاری بوده و قادر به ارائه نمونه امضای خود به بانک باشند، طبق نظریه اداره نظارت بر بانکهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (نامه شماره نب/7160 مورخ 18/1/1373 ) مشمول مقررات فوق نخواهند بود. منوط بر اینکه کلیه مسئولیتهای حساب خود، اعم از حقوقی و کیفری را کتباً در زمان افتتاح حساب قبول و تأیید نمایند.

    بدین ترتیب می توان برای نابینایان با سواد با اخذ تعهدنامه که نمونه آن ذیلاً چاپ گردیده است، نسبت به افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری با دسته چک اقدام نمود.

 

 

 

 

 

تعهدنامه تحویل دسته چک حساب جاری به نابینایان باسواد

     تاریخ ـــــــــــــــ13

بـــا اطلاع از مفــاد مقــررات و شــرایط افتـتاح حســاب سپرده قرض الحسنه جاری اینجانب ......................................  دارنده شماره شناسنامه ................................ صادره از ...................... کد ملی ...........................  فرزند ................................  كه نابینا هستم، نزد بانك ملی ایران شعبه .............................................. اقدام به افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری           شماره ........................................  با امضای شخصی نموده و با وقوف به اینكه سوء استفاده از دسته چك، مهر و امضاء یا امضای مشتری توسط شخص یا اشخاص دیگری محتمل الوقوع است، اقرار و اعتراف و تأیید می نمایم كه مسئولیتهای حقوقی و كیفری ناشی از فقدان مهر و یا بكار بردن مهر و امضاء دیگری بجای نمونه های معرفی شده در كارت نمونه امضاء حساب فوق الذكر تماماً بعهده اینجانب  ............................... می باشد و در صورت بروز هرگونه اشكال یا سوء استفاده از حساب مذكور شخصاً مسئول بوده و به موجب این تعهدنامه حق هرگونه ایراد و اعتراض و دعوایی (اعم از کیفری و حقوقی) را علیه بانك ملی ایران و كاركنان آن از خود سلب و اسقاط می نمایم.                  امضاء یا مهر و امضای مشتری

 

تبصره : مطابق ماده 311 قانون تجارت « در چک باید محل و تاریخ صدور قید شده و به امضای صادرکننده برسد،‌... » چنانچه افراد نابینا/ بی سواد/ معلول (‌به عنوان صاحب حساب ) قادر به امضاء نباشند، چک واجد شرایط قانونی مذکور مبنی بر لزوم امضاء آن نخواهد بود، مضافاً اینکه اشخاص ناتوان از امضاء وفق ماده 312 ق. ت که انتقال چک را به صرف امضاء در ظهر آن معتبر دانسته، حتی نمی توانند در صورت عدم امکان امضاء از طریق ظهرنویسی، وجه چک را به دیگران منتقل نمایند. بنابراین "مهر" طبق قانون نمی تواند جایگزین امضاء جهت صدور و یا حتی ظهرنویسی چک جهت انتقال محسوب و قلمداد شود.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

بانک ملی ایران بزرگترین بانک جهان اسلام
مدیر وبلاگ : حسین پهلوان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما بهترین بانک در ایران از منظر اعتماد کدام بانک است؟نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات